Ana Sayfa Gündem 27 Mart 2022 165 Görüntüleme

Bakan Soylu: Kılıçdaroğlu, Tayyip Erdoğan olmasaydı Sivas’tan öteye geçemiyordu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na seslenerek, “Öyle HDP’nin kalabalıklarıyla gelip de Doğu ve Güneydoğuda gezmek olmaz, milletle gezmek olur. Tayyip Erdoğan olmasaydı Sivas’tan öteye geçemiyordu. Huzur, kardeşlik geldi, artık Türkiye’nin her tarafına rahat rahat gidebiliyor. Adam teşekkür eder. Adam der ki Allah razı olsun AK Parti’den, Tayyip Erdoğan’dan. Türkiye’ye huzur getirdi, birlik getirdi, beraberlik getirdi.” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Van’ın Edremit ilçesindeki Evliya Çelebi Teknik Lisesi Uygulama Otelinin konferans salonunda düzenlenen AKP Van Vilayet Başkanlığı Genişletilmiş Vilayet Müşavere Meclisi Toplantısı’na katıldı.

PKK defterini kapattıklarını belirten Soylu, “Ben Doğu ve Güneydoğu Anadolu’yu karış karış gezen bir kardeşiniz olarak söylüyorum. Ne söylerlerse söylesinler ne ortaya koyarlarsa koysunlar, onların bu coğrafyaya dayatmak istediği sürecin defterini biz kapattık. İster artlarında Amerika olsun ister Avrupa olsun, kim olursa olsun yeni bir defter açtık” sözlerini kullandı.

“Tayyip Erdoğan ve AK Parti’nin Türkiyesi özgür Türkiye’dir”

“İnsanlarımızın sanki emekli maaşımı bu ay alabilecek miyim? diye telaş ettiği bir Türkiye’den, gecenin bir yarısında kuyruğa girip sonraki sabah banka önünde maaşımı alabilecek miyim? diye beklediği günlerden geliyoruz.

Biz sıkıntı günlerden geliyoruz. Birilerinin gazete manşeti ile başbakanların prestijlerini almaya çalıştığı günlerden geliyoruz. Bir gecede yüzde kaçlık faizlerle Türkiye’nin yararını, sizin birikimlerinizi Avrupa’nın ve dünyanın güçlü ülkeleri kendi kasalarına aktardığı günlerden geliyoruz.

Akşam saat 16.00dan sonra insanların sokağa çıkmaktan imtina ettiği, konuta gitmek zorunda kaldığı güç periyotlardan geliyoruz. Siz büyük bir ihtilal gerçekleştirdiniz. Ben İstanbul’da doğdum ve büyüdüm. Kimsiniz, nereden geldiniz? Denildiğinde ben Kürdüm lakin denilirdi. Hiç kimse kendi etnik kökenini, kendi mensubiyetini söz edemezdi. Ne vakit değişti biliyor musunuz?”

Tayyip Erdoğan ve AK Parti ile birlikte değişti. Herkesin kendisini söz ettiği, herkesin kendisini ortaya koyduğu, kimsenin mensubiyetinden endişelenmediği, korkmadığı, sanki bana bir şeyler mi söyler? diye çekinmediği bir anlayışı siz yıktınız. Tayyip Erdoğan’la birlikte yıktınız.

Zorla, kötülüklerle yapmadınız. Tam karşıtı oyla, demokrasiyle ve milletle bir arada yıktınız. Bu ülkede beşerler kendi inançlarını ve kıymetlerini ortaya koymakta zorlanırlardı. Ben dindarım demekten korkarlardı. Beşerler kıyafetlerinden ötürü ötekileştirilirdi. Altını çizerek söylemek istiyorum, Tayyip Erdoğan ve AK Parti’nin Türkiyesi özgür Türkiye’dir.”

“Bu ülkede Aleviyim demek suçtu”

“Bugün herkes büyük bir özgüven içerisinde korkmadan, çekinmeden istediği kıyafeti giyebilen, başörtüsünü takabilen, üniversiteye gidebilen, devlet memuru olabilen, bana öteki muamelesi yapamazsın diye bütün dünyaya meydan okuyan bir Türkiye; bu meclislerden, bu istişarelerden, bu kardeşlikten geçti. Yetmedi, bununla da yetinmedi. Bu ülkede Aleviyim demek kabahatti. Beşerler söyleyemezlerdi.”

“Kılıçdaroğlu, Tayyip Erdoğan olmasaydı Sivas’tan öteye geçemiyordu”

Konuşmasında CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na seslenen Bakan Soylu, “Öyle HDP’nin kalabalıklarıyla gelip de Doğu ve Güneydoğuda gezmek olmaz, milletle gezmek olur. Tayyip Erdoğan olmasaydı Sivas’tan öteye geçemiyordu. Huzur, kardeşlik geldi, artık Türkiye’nin her tarafına rahat rahat gidebiliyor. Adam teşekkür eder. Adam der ki Allah razı olsun AK Parti’den, Tayyip Erdoğan’dan. Türkiye’ye huzur getirdi, birlik getirdi, beraberlik getirdi. 2023’te bir aday olsa da Tayyip Erdoğan onun çarıklarını bir aykırı giydirse şöyle. Sanki ondan sonra genel başkanlığa devam eder mi? Eder değil mi? Eder zira o denli bir yüzü var ki yeniliyor, yeniliyor yenilmeye doymuyor” dedi.

“Hakikaten büyük bir ihtilal ve değişimin altına imza attınız” diyen Bakan Soylu, kelamlarını şöyle sürdürdü;

“Bugünleri hayal etmek bile zordu”

“Hep birlikte buradaydık. Daima birlikte yaşadık. Sizler çok şeyler yaşadınız. Çok ezalar çektiniz. Bugünleri hayal etmek bile zordu. Diyarbakır’da da çarşılar, pazarlar şenlik içerisindeydi. Cezerinin müzesini açtık. Yüzyıllar evvel içimizden yetiştirmiş bir bilim adamının bu topraklara kazandırdıklarının neler olduğunu oradaki gençlerimize göstermek için müzesini açtık. Yalnızca o değil, hanımeli pazarına açtık.

Onlarca bayanın el emekleriyle ürettiklerini rahatça satabilecekleri bir pazar açtık. Onlarca, yüzlerce hoş yapıtlarla buluşturduk. Motamot Van’da olduğu üzere. Bu ülkede kimse etnik kökeninden ötürü ötekileştirilmiyor. Bu ülkede Kürtçeyi rahat bir halde konuşma hakkına sahip mi beşerler? Bu ülkede kendi etnik kökenini istedikleri biçimde söyleme kabiliyetine sahip mi? Evet.

Bu ülkede bütün bunlar yapılırken, sanayi sitelerimizin sayısı gitgide artıyor mu? Van’da, Diyarbakır’da, Şanlıurfa’da, 2016’dan sonra Doğu ve Güneydoğuda üniversiteyi kazanan tabiplerin sayısı tam iki kat arttı. 2019- 2020- 2021, sayılar 3-5 ve 20’nin üzerine çıktı. Neden? Zira huzur içerisindeler.

Adıyaman’a indim, gençler etrafımı sardı. Biz ders çalışmak için kütüphane istiyoruz dediler. Şunu tabir etmek istiyorum. Türkiye değişik bir noktaya gerçek gidiyor.”

“Biz Avrupa’nın ağzına baksaydık terörü bitiremezdik”

“Eğer biz Amerika’nın ağzına baksaydık, şayet biz Avrupa’nın ağzına baksaydık terörü bitirebilir miydik? Ukrayna üzere NATO’dan, Avrupa’dan bir şeyler bekleseydik, Birleşmiş Milletler’den, NATO’dan ve başka kulüplerinden bir şey beklemiş olsaydık, şu an Türkiye’nin her tarafında insanların sanki yarın ne olacak diye kaygısından sıyırabilir miydik? Elbette hayır.

Van’dan Diyarbakır’a kadar, Şanlıurfa’dan Adıyaman’a kadar bu bölgeyi bir turizm potansiyeli yapma kabiliyetine sahip olabilir miydik? Diyarbakır Eğil’de biliyorsunuz Hazreti Elyesa ile Hazreti Zülküf’ün mezarları yan yana. Türkiye’nin her tarafında gençler gelmişlerdi. Gençler niye geldiniz? dedim. Biz Van’a da gittik, biz Doğu ve Güneydoğuyu bu türlü bilmiyorduk. Huzur var, insanların yüzü gülüyor. Burada da bize bırakılmış büyük bir kültürel miras var.

Şunu söylemek istiyorum. O günlere bir daha geri dönmeyeceğiz. Van’ın Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nden mezun olan kardeşlerimizle birlikte Türkiye’ye ve dünyaya ileti vereceğiz. Artık ihracatımızı artıracağız. Çocuklarımızın daha iyi istihdamla iş bulabilecek gelişmişliği ortaya koyacağız. Artık ne yapacağız? Çocuklarımızı öğretmen, mühendis, tabip, hemşire, polis, asker ve bilgisayar mühendisi yapacağız.

Biz bu maksatlar içerisine kendimizi koymamış olsaydık, bu gayelerin içerisinde olmamış olsaydık bugün PKK terör örgütünün huzurumuzu bozan ve bizi oyuncak olarak gören anlayışın içerisinde daima birlikte debelenip dururduk.”

“PKK defterini kapattık”

“Ben Doğu ve Güneydoğu Anadolu’yu karış karış gezen bir kardeşiniz olarak söylüyorum. Ne söylerlerse söylesinler ne ortaya koyarlarsa koysunlar, onların bu coğrafyaya dayatmak istediği sürecin defterini biz kapattık. İster artlarında Amerika olsun ister Avrupa olsun, kim olursa olsun yeni bir defter açtık. Şayet biz savunma sanayiinde yüzde 20’lerden 80’lere gelmeseydik bu kelamları söyleyemezdik.

Şayet biz ayaklarımızın üzerinde durup 3 bin dolarlardan 10 bin dolarlık kişi başına gelir düzeyine gelmeseydik bu kelamları söyleyemezdik. Biz Karabağ’da, Azerbaycanlı kardeşlerimizle bir arada Karabağ atağını yapamazdık, Kıbrıs’ta Kapalı Maraş’ı açık Maraş haline getiremezdik, Doğu Akdeniz’de hakkımızı savunamazdık, Libya’da orada karşı karşıya bırakılan bir oldu bittiyi kabul etmek zorunda kalırdık.

Eski Türkiye değiliz artık. Etrafındaki coğrafyadaki ilgi alanlarını tesir alanlarına döndüren bir Türkiye’yiz. Bunu daima bir arada sağlayabilecek bir Türkiye’yiz. Dünyada son iki buçuk yıldır pandemi yaşıyor muyuz?

Pekala dünyanın en büyük güçlü ülkeleri hiçbir şey ortaya koydular mı, bir yol bir tahlil önerisi ortaya koydular mı? Birbirlerine maskeyi sakladılar. Aşı yaptılar, fukara ülkelere vermediler. Öbür ülkelere vermediler. Beşerler ölsün dediler. Tayyip Erdoğan’a kızıyorlar niye? Kent Hastanesi yaptın diye. Amerika’da beşerler koridorlarda hayatlarını pandemi sebebiyle kaybederken, Türkiye’de beşerler kent hastanelerinde 5 yıldızlı otellerde karşılandılar.

Bu AK Parti sayesinde, sizin sayenizde oldu. Bunu daima birlikte gerçekleştirdik. Öbür ülkelerde yaşayan vatandaşlarımızı hastanelere dahi almazken, biz ambulans uçaklarımızı gönderip kendi ülkemizin vatandaşlarına sahip çıktık.”

Muhalefet partilerini eleştiren Bakan Soylu, şu tabirleri kullandı;

“Eski Türkiye’nin koalisyon alışkanlıklarını Türkiye’ye vermeye çalışıyorlar”

“Eski Türkiye’nin koalisyon alışkanlıklarını Türkiye’ye vermeye çalışıyorlar. Türkiye o günleri eskide bıraktı, bir daha hükümetlerin sabahtan akşama kadar sarsıldığı, bir daha birilerinin tehdidi ile birlikte hükümetlerin devrildiği günlere dönemeyiz artık. Şunu söylemek istiyorum, pandemiden geçtik mi?

Şu anda dünyada ekonomik, göç, salgın ve güç konusunda sıkışıklık var mı? Pekala var, şunu söylemek istiyorum. Bütün bu sıkışık içerisinde Türkiye’de bir hükümet krizi yaşıyor muyuz? Şayet koalisyon devirlerinde olsaydı, bir hükümet krizi yaşar mıydık? Her gün yaşardık. Pekala yarın öbür gün Türkiye’yi önerdikleri sistemle Türkiye karşı karşıya kalınca Amerika’nın ve Avrupa’nın vesayeti içerisinde istedikleri üzere bizle oynayabilecekleri bir anlayışa bizi itmeye çalışıyorlar.

Buna düşmeyin, bunu daima bir arada sağlayabilecek bir anlayışı gerçekleştirelim. Bilhassa sizden şunu istiyorum, çok çalışacağız, çok çaba göstereceğiz, çok gayret edeceğiz. Şayet 2023’te birilerinin hevesine kurban edersek, Türkiye eski günlerine geri döner.

Van’ı iyi biliyorum, terör örgütünün insanlardan, esnaftan sabah akşam dükkanlarına girip onlardan haraç aldıkları günleri unutmuş değilim. Çocuklarımızın, evlatlarımızın dağa götürülmek için ailelerin tehdit edildi günleri unutmuş değilim. Hiçbirimiz unutmadık. Annelerin yüreğinin yandığı günleri unutmuş değiliz.

Artık de söylüyorum, Van’da atmamız gereken adımları bugüne kadar güçlü bir formda attık. Yalnızca bu bölgeye değil, etrafımızdaki bölgeye de huzur getireceğiz. Suriye’de olup bitenleri görüyorsunuz. Şayet güçlü bir Türkiye olmazsa, oraya barış gelmez. Bağdat’ta Irak’ta olan bitenleri biliyoruz. Allah şahittir, Suriye’den Irak’a kadar etrafımızdaki coğrafyaya daima birlikte huzur getireceğiz.

Yalnızca kendimiz için değil, etrafımızdaki coğrafyaya musallat olanların etrafımızdaki coğrafyadan ellerini çekmeleri için bunu başarmak zorundayız. Dünyanın her tarafına, mağdurlara ve mazlumlara elimizi uzatmak zorundayız.” (DHA)

T24

instagram takipçi satın al | gizli profil görme
hack forum hacker sitesi hack forum gaziantep escort gaziantep escort Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı deneme bonusu veren siteler beylikdüzü escort Ataşehir escort Anadolu yakası escort Bostancı escort ankara escort deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler
Manavgat Escort tokat escort erbaa escort Yeşilköy Escort muğla escort fethiye escort göcek escort hack forum bahis forum forum bahis babilbet fethiye escort izmir escort izmir escort izmir escort karşıyaka escort hack forum hack forum warez scriptler warez scriptler slot siteleri