Ana Sayfa Spor 18 Ağustos 2020 15 Görüntüleme

Ronaldinho: Brezilya ve Barcelona'nın yıldızlığından cezaevine

Gary Meenaghan- BBC Spor Servisi

Elasticos, rabonas, bakmadan attığı paslar ve nevi şahsına münhasır dişlek sırıtışı. Ronaldinho, tepede karşı konulmaz birisiydi.

Brezilyalı futbolcu, 2000’ler boyunca adeta YouTube görüntüleri için yaratılmış üzere duran tarzı ile futbol dünyasını fethetti. Son 10 yılda ise birçok oyuncunun tüm mesleği boyunca elde ettiğinden daha fazlasını kazandı ve kaybetti.

2011 yılında 30 yaşındayken AC Milan’dan vakitsiz ayrılışından sonra kendisine rakip olan Neymar’ı gölgede bırakarak tarihi bir Copa Libertadores kazandı. Arap realite gösterilerinde ve Rus süpermarket reklamlarında yer aldı. Jean-Claude van Damme ile bir Hollywood sineması bile vardı.

Ronaldinho, bu yıl 40’ıncı doğum gününü Paraguay’da bir hapishanede geçirerek özgürlüğünü kaybetti.

Ocak 2011’de Milan’dan ayrılarak ülkesine Flamengo’ya dönme kararı aldığında o periyot Milan’ın antrenörü olan Massimiliano Allegri kararı, “bir ömür seçimi” olarak yorumladı.

Diğer bir deyişle ‘futbol dışı nedenler’di bunlar. Paris St-Germain’de iki yıl boyunca olduğu üzere, gece hayatı kulüple yolların ayrılmasını da beraberinde getirmişti. Performansı yetersizdi ve sabırlar da tükenmişti.

Rivaldo: Öyküsünü çoktan yazdığını düşündü

Ülkesine dönmek için aldığı karar, 2002’de onunla birlikte Dünya Kupası kaldıran Rivaldo’yu da şaşırtmıştı.

BBC Spor Servisi’ne konuşan Rivaldo, Avrupa’da biraz daha devam edebilirdi. Lakin bu ferdî bir karardı. Kıssasını çoktan orada yazdığını hissetti, bu yüzden ailesine ve arkadaşlarına yakın olup geri dönüp nazikçe futbolu bırakmak istedi” diyor.

Futbolda olduğu üzere hayatta da Ronaldinho hiçbir vakit kameralardan çok uzaklaşmadı. Lakin şu anda karşı karşıya olduğu durum, daha evvelki her şeyden çok daha önemli.

Aileyi yoksulluktan kurtaran ekip: Gremio

Ronaldo de Assis Moreira ismiyle doğan Ronaldinho, Brezilya’nın güneyindeki Porto Alegre kentinde fakir bir mahalle olan Vila Nova’da büyümüştü. Annesi Miguelina kapı kapı kozmetik eserler satarken, babası Joao geceleri Gremio’da bir otoparkta çalışıyordu. Ağabeyi Roberto Assis 17 yaşında profesyonel bir mukavele imzaladığında, kulüp aileye lüks bir villa imkânı sağladı. Futbol ve bilhassa Gremio, aileyi yoksulluktan kurtarmıştı.

2015 yılında FourFourTwo mecmuası Ronaldinho’ya yönelttiği “Kimi idol aldın?” sorusuna şu yanıtı alacaktı: “Abim Assis, Rivelino, Romario, Ronaldo, Rivaldo ve Diego Maradona.”

Birebir villa, onun hayatını şekillendirecek ve kardeşleriyle daha da yakınlaştıracak bir trajedinin ortamıydı.

Ronaldinho 8 yaşındayken babası yüzme havuzunda kalbinden rahatsızlandı. 2 gün sonra da hayatını kaybetti. Ronaldinho’ya makus haberi ağabeyi Assis verecekti. Assis, akabinde da ailede baba rolünü üstlenecekti.

Daha sonra Ronaldinho’nun menajeri de olan Assis kardeşinden bahsederek övgülerini hiç esirgemedi. O denli ki, kendisinden çok daha iyi olduğunu dahi söylüyordu. Hakikaten köpekleri Bala ve Bombom’a karşı idman yapan 13 yaşındaki Ronaldinho, bir okul maçında rakip filelere 23 gol atınca heyecan da iyiden iyiye yükselmişti.

Ronaldinho, 4 yıl içinde Brezilya’nın 17 Yaş Altı Dünya Kupası’nı kazanmasında büyük rol oynadı. 19 yaşında ise Gremio’nun Eyalet Şampiyonası finalinde rakipleri Internacional’ı yenmesinde mesleğinin en iyi performanslarından birini ortaya koydu.

Maçtan sonra verdiği demeçte ise Brezilyalı futbolcu, “Gremio’yu çok seviyorum. Ücretsiz da oynarım. Kıymetli olan formaya olan sevgidir” açıklamasını yapacaktı.

Avrupa’ya birinci seyahat: Paris

21’inci doğum gününden evvel ülkesinin en iyi liginde dönemi Romario’dan sonra en çok gol atan ikinci oyuncu olarak tamamladı. Ve İngiliz grubu Leeds United’dan 40 milyon sterlinlik bir teklif aldı. Fakat kulübü “En iyi oyuncularımızı satmıyoruz. Israr etmeye yürek etmeyin” diyerek cevap verdi.

Kontratının bitmesine ve Gremio’nun bir muahedeye varamamasına karşın bir satış gerçekleşmedi. Şubat 2001’de ise Assis’in arabuluculuk yapması ile Paris St-Germain ile bir ön kontrat imzalandı. Bu transfer Gremio taraftarlarını bir oldukça kızdırmıştı.

Bruxo (Sihirbaz) olarak bilinen genç yıldız, dünyanın dört bir yanındaki futbolseverleri büyülemeye başlayacaktı. 2002’de Brezilya’nın Dünya Kupası’nı kazanmasında değerli bir rol oynadı.

1 yıl sonra, Paris’ten Barcelona’ya transfer olmuştu. Artık tüm Avrupa futbolunu aydınlatıyordu. Lionel Messi’ye akıl hocalığı yaparken, Katalan kulübü ile beş yıl boyunca bir Şampiyonlar Ligi ve 2 lig şampiyonluğu kazanmıştı.

Memlekete dönüş kararı

Ronaldinho, 2011’de Milan’da iki buçuk dönem geçirdikten sonra Brezilya’ya döndüğünde taraftarlar affetmese de Gremio idaresi onu affetmişti. Daha evvelki olup biten her şeye karşın, yaşananları telafi etmek için geri dönecekti. Ya da en azından o denli bir izlenim yaratacaktı.

Ronaldinho, Milan’dan ayrılacağını söylediğinde sıklıkla çocukluk kulübüne, Gremio’ya döneceğinden de kelam ediyordu. Bu yüzden kulüp lideri Paulo Odone kardeşi Assis ile bir muahede yaptı.

Gremio, stadyumda askeri bir helikopterlerle hoşgeldin merasimi dahi organize edildi. Lakin Ronaldinho o merasimde hiç görünmedi.

Odone, Ronaldinho’nun rakipleri Flamengo’ya transfer olduğunu öğrendiğinde Assis’i kelamında durmamakla suçlayacaktı.

Odone ağlayarak “Assis’in masaya koyduğu yedi farklı mukavele vardı. Bu türlü bir pazarlık nasıl yapılır hiç bilmiyorum. Oldukça sabırlıydık ancak sabrın da bir hududu var” demişti.

Odone ağlarken Ronaldinho, Flamengo taraftarlarına son dansı için orada olmadığını, Rio’ya kazanmak için geldiğini söyler: “Birçoğu Brezilya’ya yalnızca mesleklerini sonlandırmak için geri dönüyor. Ben ise Flamengo ismini olabildiğince yükseğe çıkarmak, mümkün olduğunca çok unvan kazanmak ve bu taraftarın sevgisinin karşılığını vermek istiyorum.”

Gremio taraftarları ise Ronaldinho’ya karşı çok öfkeliydi. Flamengo ile 10 ay sonra Gremio deplasmanına gittiğinde onu madeni para ve bıçak yağmuru karşılıyordu.

Seyirciler geçersiz paralarını Ronaldinho’ya sallayarak “Ahlak yoksa değersizsin” pankartlarını taşıyorlardı.

Ronaldinho, 4-2 kaybedilen maçın akabinde hiç de durulacak üzere değildi. Tehditkâr atmosfere ait bir soru aldığında soruyu, “Eğer dövüşmek istemediğim bir kulüp varsa o da Gremio’dur. Flamengo kalabalığına alışkın olanlar için, bu o denli büyük bir gürültü değil” diye yanıtlar.

Mağlubiyet olağandışı değildi. Ronaldinho, Flamengo’dan daha fazla gazete manşetlerini süslüyordu. 2011 yılında Neymar’lı Santos’a karşı oynanan karşılaşmada 3-0 gerideyken hat-trick yapar ve 5-4’lük galibiyette öteki iki golün pası da ondan gelir.

Tavşan Dişliyi İhbar Çizgisi kuruldu

Ronaldinho’nun şarap kadehleri ​​ve bayanlarla çevrili imajları artmaya başladığında ise taraftarlar, kaptanlarının geceleri dışarıda görülmesi durumunda kulübü uyarabilmesi için bir telefon çizgisi bile kurmuştu. Flamengo yöneticilerinden Jose Carlos Peruano yaptığı bir açıklamada, “Tavşan Dişliyi İhbar Hattı”nın çoğunluğu latife olmasına karşın çalmasının hiç durmadığını söyler.

Peruano, “Ronaldinho, Flamengo’nun görünen yüzüydü. Lakin kararlı değildi. Çok hareketli bir gece hayatı vardı ve çok fazla alkol tüketiyordu” demiş ve eklemişti: “O bir futbolcudan çok bir parti manyağıydı.”

Flamengo’nun idari problemleri maaş gecikmelerine neden olunca Assis, kardeşinin mukavelesini feshedip ve kulübe 14 milyon sterlinlik dava açacaktı. Yapılan dört yıllık mutabakat 16 ay sürer ve Ronaldinho kulüpten ayrılıyordu.

Dört gün sonra, taraftarlar onun heykelini yakarken, bir medya helikopteri tanınan bir yüzün Atletico Mineiro ile idmana çıktığını görüntüledi.

Ronaldinho, işlerin değişeceğinin bir delili olarak, 10 numaralı formasını annesinin doğduğu yıl olan 49 ile değiştirip Atletico Mineiro için ter dökmeye başlamıştı.

Büyük bir açılış yapılmamasını istiyordu. Haziran 2012’de gazetecilere verdiği demeçte, “Bu yeni bir kısım. Her şeyi bilakis çevirmek istiyoruz. Buraya bu istekle geliyorum” demişti.

Sambacı, bu kere futbolunun konuşmasına müsaade verecekti.

O denli ki, Atletico antrenörü Cuca, Ronaldinho’nun sözleşmesiz bir oyuncu olduğunu duyduğunda Lyon’un eski orta saha oyuncusu Juninho Pernambucano ile mukavele imzalamaya çalışıyordu.

32 yaşındaki Ronaldinho’dan en iyi performansı alacağından emin olarak takımında ona yer verdi ve Ronaldinho’yu 10 numara konumuna yerleştirdi. Ona verilen bu sorumluluk da sonuç verdi.

Kulüp 2011’de küme düşme potasından dört puan uzakta kalabilmişti. Lakin Ronaldinho oynadığı birinci dönemde yeni kadrosunu ikinci sıraya taşımayı başardı. 13 yıl sonra birinci sefer Copa Libertadores’e katılmalarını sağladı ve ligin en iyi futbolcusu seçildi.

Spor müellifi Victor Martins, Ronaldinho’nun o vakit da tekilalı, barbekülü, biralı partilerine devam ettiğini lakin zihniyetinin farklı olduğunu yazmıştı.

Martins, Ronaldinho’nun Atletico’da form bulmasının iki temel nedeni olduğunu şu sözlerle anlatıyordu:

“Birincisi, Flamengo’dan makûs bir halde ayrıldı. Sorunun sebebi olarak kendisinden fazla kadrosu gösterdi. Bunu kanıtlamak isteyerek orayı terk etti. İkinci sebep ise annesine kanser teşhisi konduğunda Atletico hayranları ona özel pankartlar yaptı ve bu da Ronaldinho’ya o kadar dokundu ki, ağladı. Bu dayanak çok kıymetliydi ve başarılı olması için karnındaki ateşi ona verdi. Yalnızca şampiyon olduklarında gideceğini söyledi.”

Atletico ile Libertadores sevinci

Şu anki Everton kanat oyuncusu Bernard ve eski Manchester City forvet oyuncusu Jo ile birlikte oynayan Ronaldinho, Atletico kulüp tarihinde birinci defa Libertadores finaline ulaşırken, dört gol atar ve yedi de asist yapar.

Jo, 2016’da bir Brezilya kanalına verdiği demeçte Ronaldinho ile futbol oynamayı “Seni 3 atılımda mat yapabilecek biriyle satranç oynamak üzere bir şey” benzetmesiyle anlatır. Jo, “Maç başına bana üç gol attıramazsa maç sonlarında bir kasa bira alacağını söyledi” diyerek Ronaldinho’nun argümanından kelam eder.

Jo, Libertadores’i gol hükümdarı olarak bitirdi fakat Atletico final maçının ikinci yarısına Paraguay temsilcisi Olimpia’nın 2-0 gerisinde gimişti.

Bitime 3 dakika kala skoru eşitlemişlerdi ve maçı penaltı vuruşlarına götürmeyi başardılar.

Son penaltıyı kullanan Ronaldinho ile Atletico, penaltı vuruşlarını 4-3 kazarak kupayı meskenine götürür. Bu kupa, en son 1971’deki lig şampiyonluğunu kazanan grubun en büyük kupası olur.

Oynadığı 5 şampiyonanın dördünde kupa kaldıran Rivaldo, Ronaldinho’nun kendisinin alamadığı Libertadores’i almasıyla ilgili “Bu üzerine hiç konuştuğumuz bir şey değildi. Ronaldinho, Libertadores şampiyonluğu için çok şanslıydı. Ben bu kupayı hiç kazanmamış olsam da, onun kazanması beni çok keyifli etti. Bu onun mesleği için çok önemliydi” diyecekti.

2014’te Recopa Sudamericana’yı kaldıran Ronaldinho, kulübünden vazifesini tamamladığı fikriyle müsaade istemişti. Ve onu Meksika’da yeni bir macera bekliyordu.

Milan’dan sonra rüzgâr bilakis döndü

Fakat Ronaldinho, rüzgârın zıdda dönüşünü Milan’dan ayrıldığı gün başladığının farkındaydı.

Meksika ligi Liga Mx’te Querétaro formasıyla oynayan ekip arkadaşı Patricio Rubio bir Şili kanalına verdiği röportajda Ronaldinho için, “Her Cuma maç bitiminden sonra Cancun’a ya da Playa del Carmen’e giderdi. Salı günü dönerdi ve asla pazartesi egzersizlerine katılmazdı. O bir yıldızdı” sözlerini kullanmıştı.

Ronaldinho’nun Meksika deneyimi yalnızca 9 ay sürer ve mesleğinde birinci defa kupa olmadan bir ekipten ayrılır.

Benzeri beyhude bir periyot de Brezilya takımı Fluminense’de yaşanacaktı. 18 aylık mukavelesinin ikinci ayında Ronaldinho tekrar yuhalanma tasasıyla kulüple olan kontratını feshetti.

Ağabeyi ve menajeri Assis daha sonra, “Teklif külfeti yoktu, lakin artık oynamak istemediğine karar verdi” dedi.

Ronaldinho 3 yıl sonra Ocak 2018’de 37 yaşında resmi olarak emekli olacaktı.

Maradona: Onu ölene kadar destekleyeceğim

Ronaldinho’ya hâlâ teklifler geliyor. 40 yaşında olmasına ve Paraguay’da mesken mahpusunda olmasına karşın Haziran ayında Maradona’nın teknik yöneticiliğini yaptığı Arjantin kulübü Gimnasia, Ronaldinho ile irtibata geçti. Arjantin efsanesi daha evvel arkadaşının tek yanlışının idol olmak olduğunu söylemiş ve şöyle demişti:

“Onu ölene kadar destekleyeceğim.”

Oyunculuk mesleğini takip edenler için, Ronaldinho’nun efsanelik mertebesinden hapishaneye kademeli olarak inişini izlemek zordu. Alanda her vakit sevinç yaydı, bu yüzden bu acınası son kısmını izlemek daha da üzücü. Lakin tekrar de şaşırtan değil. Bunun olabileceğine dair ipuçları ortadaydı. Kalemle verdiği kararlar asla topla verdiği kararlar kadar makul olmadı.

2011 yılında, Coca-Cola ile olan muahedesi, bir basın toplantısı sırasında Pepsi içmesinin akabinde iptal edilen Ronaldinho, 2016 Paralimpik Oyunları’nın elçisi seçildikten sonra Hindistan Futsal Ligi’nde sadece iki maça çıktı.

İşler onun için iyice berbatlaştı

Son yıllarda aldığı kararlar durumu daha da kötüleştirdi. 2018 yılında kendisi ve Assis, etraf müdafaa alanı olan bir yerde izinsizce 70 metrelik bir iskele inşa ettikleri için 2,6 milyon dolar para cezası aldı.

Lakin ikili bu cezayı ödemeyi reddetti. Bu nedenle yetkililer 57 mülke ve kardeşlerin pasaportlarına el koydu ve evrakları fakat mali bir muahedeye vardıktan sonra iade etti. Sonraki yıl da Ronaldinho’nun eski nişanlısı servetinden hisse almak için ona dava açtı.

Mart ayında tutuklanmasından bir ay evvel, kripto para ünitelerini içeren ve 18K Ronaldinho ismiyle anılan finansal saadet zinciri sebebiyle 50 milyon sterlinlik bir dava açıldı. Avukatları bu suçlamaları reddetti.

İşletme ruhsatı bir evvelki yıl askıya alan bir yatırım şirketi LBLV’ye tweet atarak dayanak verdi.

Akabinde da Paraguay’da Assis’in yanında geçersiz pasaport bulundurmaktan tutuklandığı haberi geldi. Başşehir Asuncion’un etrafındaki yüksek güvenlikli bir hapishanede 32 gün gözaltında tutulan ikili, 1,6 milyon dolar kefalet ödedi ve lüks Palmaroga Hotel’e nakledildi. Muhtemel bir kara para aklama ağına yönelik soruşturmalar devam ederken hâlâ konut hapsindeler.

Ronaldinho, Paraguaylı ABC gazetesine verdiği demeçte, “Belgelerin yasal olmadığını öğrendiğimizde çok şaşırdık” dedi. Ronaldinho gelecek planları ile ilgili olarak da, “Hayatım boyunca olabildiğince profesyonel olmaya ve futbolumla insanlara sevinç getirmeye çalıştım. Umarız bu durumdan bir an evvel kurtulabiliriz” cümlelerini kurdu.

Ronaldinho’nun hapishanedeki hayatı, eski Paraguay Futbol Fedarasyonu lideriyle bir koğuşu paylaşmaktan, gardiyanlarla selfie çekmekten ve uyuşturucu kaçakçılığından karar giymiş eski bir polis memurunun yanında görüntü görüşmeleri yapmaktan ibaretti.

Lokal basın ise bu süreçte heyecanlı bir formda cezaevinde oynanan bir maçın 11-2 sona erdiğini, Brezilyalı’nın beş gol attığını, altı da asist yaptığını ve 16 kiloluk bir süt domuzu kazandığını yazdı.

Hapishane hücresini jakuzili ve wi-fi bulunan bir kral dairesi ile değiştirdiğinden beri hayat onun için daha izole bir hâl aldı.

Agence France-Press’e verdiği demeçte kaldığı otelde tek sıkıntısının futbol oynamak olduğunu belirten otel müdürü Emilio Yegros, “Onun için 15 metreye 30 metre bir odayı futbol oynaması için tahsis ettik” dedi. Yegros, “Abisi üzere gülümsemesini hiç kaybetmedi” diye de ekledi.

Ronaldinho dişlek sırıtışı ile hala orada olsa da, bu gülünecek bir husus değil. Ronaldinho, tüm futbol mesleğinin savunmadaki boşlukları bularak, onların ortasından geçerek tamamladı.

Ancak artık beş yıla kadar parmaklıklar gerisinde kalmamasını sağlamak için kusur kabul etmeyen birine muhtaçlığı var.

Savcılar, soruşturmalarını sonuçlandırmak için 6 Eylül’e kadar müddete sahip.

  • Ronaldinho gözaltına alındı, Paraguay’a düzmece pasaportla girdiği argüman ediliyor
  • Neymar, Ronaldinho ve Kaká neden çok sağcı Bolsonaro’yu destekliyor?

T24

instagram video indir| Eryaman Diş | ISO Belgesi Fiyatı
Manavgat Escort hack forum hacker sitesi hack forum gaziantep escort gaziantep escort izmir escort muğla escort fethiye escort bodrum escort marmaris escort bedava hesaplar Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı deneme bonusu deneme bonusu veren siteler beylikdüzü escort deneme bonusu en iyi casino siteleri Ataşehir escort Anadolu yakası escort Bostancı escort ankara escort deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler istanbul escort bayan mersin escort eryaman escort